Kehittämistyöpajat Kuopiossa ja Joensuussa

Korkeakoulut ja työelämä yhteistyössä kehittämässä Biotalouden erikoistumiskoulutusta

Työelämä ja korkeakoulut ovat toimineet poikkeuksellisen tiiviisti yhteistyössä Biotalouden erikoistumiskoulutuksen suunnittelussa ja kehittämisessä. Tämä yhteistyö jatkui kehittämistyöpajoissa Kuopiossa (23.4.) ja Joensuussa (2.5.). 

Työpajojen tavoitteena oli keskustella ja ideoida koulutuksen sisältöjä ja toteutusta sekä löytää laajemminkin toimintatapoja työelämän ja korkeakoulujen yhteistyölle koulutuksen kehittämisessä. Työpajoihin osallistui yhteensä noin 50 korkeakoulujen ja työelämän edustajaa. Keskustelu oli vilkasta ja työpajoissa syntyi runsaasti uusia ideoita sekä sisältöihin että toteutukseen. Esimerkkeinä näistä mainittakoon tuhkan hyödyntämismahdollisuudet, maatiloilla syntyvien sivuvirtojen energian hyödyntäminen ja metsäarvomittarin laatiminen.  Näitä ideoita hyödynnetään jatkossa opintojen toteutuksen suunnittelussa vielä tänä keväänä.

Biotalouden erikoistumiskoulutus on uusi koulutusmuoto korkeakoulututkinnon suorittaneille ammattilaisille. Koulutusta on suunniteltu valtakunnallisena yhteistyönä, johon ovat osallistuneet kaikki Suomen luonnonvara-alan koulutusta toteuttavat yliopistot ja ammattikorkeakoulut (www.biotalouskoulutus.fi).  

Työpajat toteutettiin hankkeen” Itäsuomalainen biotalouden erikoistumiskoulutus (Is-bioerko)” rahoituksella. Hankkeen tavoitteena on kehittää uudenlainen yhteistyön malli korkeakoulutuksen kehittämiselle Itä-Suomessa. Biotalouden erikoistumiskoulutus toimii pilottina mallin kehittämisessä.  Hankkeessa ovat toimijoina Itä-Suomen yliopisto koordinaattorin roolissa sekä Savonia- ja Karelia-ammattikorkeakoulut hankepartnereina.  Biotalouden erikoistumiskoulutus toimii pilottina mallin kehittämisessä.  Hankkeessa ovat toimijoina Itä-Suomen yliopisto koordinaattorin roolissa sekä Savonia- ja Karelia-ammattikorkeakoulut hankepartnereina. 

Biotalouden erikoistumiskoulutuksen kehittämistyöpajat Kuopiossa ja Joensuussa!

Biotalouden erikoistumiskoulutus on uusi korkeakoulutuksen muoto, jota on alusta lähtien kehitetty työelämän ja korkeakoulujen yhteistyönä. Koulutus alkaa ensi syksynä ja näiden työpajojen tavoitteena on kehittää korkeakoulujen ja työelämän yhteistyötä koulutuksen toteutuksessa.

Kuopio 23.4.2018

Osoite: Savonia-ammattikorkeakoulu, Microkatu 1, tila Giga

Työpajan ohjelma:
9.00         Aamukahvit
                 Tilaisuuden avaus, TKI-asiantuntija Harri Auvinen, Savonia-amk
9.15         Biotalouden tulevaisuus, kehittämisjohtaja Mika Repo, ProAgria Pohjois-Savo
9.30         Biotalouden erikoistumiskoulutus, tutkimusjohtaja Jukka Tikkanen UEF
9.45         Biotalouden prosessit -opintokokonaisuuden esittely, vastuuopettajat
10.30      Ryhmätyöskentely: tavoitteena yhteistyön kehittäminen koulutuksen toteutuksessa
Kevyt lounas työskentelyn yhteydessä
12.15      Työpajan tulosten yhteenveto
Kommenttipuheenvuorot: ympäristöasiantuntija Mimma Jäntti, Savon Voima ja toimitusjohtaja Tuija Valta, Tuusniemen Teollisuus Oy
12.50         Päätössanat: TKI-asiantuntija Harri Auvinen, Savonia-ammattikorkeakoulu

Joensuu 2.5.2018

Osoite: Karelia-ammattikorkeakoulu, Karjalankatu 3, tila Dynamo Lounge

Työpajan ohjelma:
9.00         Aamukahvit
                 Tilaisuuden avaus, Koulutuspäällikkö Jarmo Mäkelä, Karelia-amk
9.15         Biotalouden tulevaisuus, Professori Jyrki Kangas, UEF
9.30         Biotalouden erikoistumiskoulutus, tutkimusjohtaja Jukka Tikkanen UEF
9.45         Biotalouden prosessit -opintokokonaisuuden esittely, vastuuopettajat
10.30      Ryhmätyöskentely: tavoitteena yhteistyön kehittäminen koulutuksen toteutuksessa
Kevyt lounas työskentelyn yhteydessä
12.15      Työpajan tulosten yhteenveto
Kommenttipuheenvuoro: Hallintojohtaja Marja Kauhanen, Puhas Oy
12.50       Päätössanat: Koulutuspäällikkö Jarmo Mäkelä, Karelia-amk

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Euroopan unioni, Euroopan sosiaalirahasto, logo.
Vipuvoimaa EU:lta -logo.
Elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus -logo.
Opetus- ja kulttuuriministeriön logo.